Zöldebb karácsony

Kezdőlap Fórumok Fórum Zöld Hajtás Zöldebb karácsony

• This topic is empty.
10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 10
  • Szerző
    Üzenetek
    Schneider Gabi
    Felhasználó

Zöldebb karácsony

Sági Zenina
    Adminisztrátor

Mi tavaly kölcsönöztünk fát. Cserepes pici fát – igaz, viszonylag hamar le kell szedni, mert visszaváltós (betétdíjas), de legalább igazi, meg van a fenyőillat, lehet porszívózni, szúr is, mégis életben marad. 😀

Zzz

tracey
    Felhasználó

Nekünk több féle fa volt eddig:

Földgömbös – kiültettünk a kertbe a saját cserépbe, és három éven keresztül behoztunk, szépen szerepelt, de egy nagyon száraz nyár után, ugy döntettünk hogy eléget kínoztunk a szegény kis fát, és most nyugidba ment a ház elé 🙂

Fa ág – egy szép formáju kidölt faágat hoztunk haza valahonnan, és ezt diszitettunk fel sok kis ápró ékszerrel, nyakláncokkal…

Karácsonyfa ág – a suliban vagy a Karácsonyi ünnep, és a végén lehet hazavinni a sok apró faágakat, ami különben kikerülnek a szemétbe. Ezeket szépen sorban felakasztunk a gázcsöre, más díszekkel együtt, és szép, illatos, hangulatos…

De igazán a legszebb volt egy \’fagyöngy\’ fa, – egy nagy fagyöngy \’gömböt\’ levágtunk egy fáről, és egy színes karó tetejére rögzitettünk. Ezt feldíszítettünk pici paprikákkal, és nagyon hangulatos látvány volt…

Otthon, Skóciában, mindig műanyag \’fa\’ volt – ezüst színű, vagy \’reális\’, vagy – a legújabb divat – egy \’fibreoptic\’ változó szinekkel 🙂 Nem tom hogy hívják ezt magyarnyelven, de igy néz ki: http://www.sz-wholesale.com/shenzhen_China_products/Fiber-Optic-Christmas-Tree_1.htm

Nem tudom mit gondolok a kivágott karácsonyfákről. Valaki mondja, hogy ez ugyan úgy mint bármilyen más mezőgazdasági termék – ad a vidékieknek munkát, rövid időre köti a széndioxidot, és ha már répát eszünk, akkor miert nem lehet fát venni?
    Van ebbe valami…
    Ugyanakkor, a szállítással, és az elszállítással van egy nagy széndioxid kibocsátás, ami jobb lenne elkerülni. Ha már megveszünk egy vágott fát, akkor figyeljünk arra, hogy valami módon használjunk okoson, és ne kerüljön a szemétre, akkor is ha a kommunális komposztálóba kerül.

Nálunk az van, hogy a kis ágakat levágom, szétvágom, és mulcskent használok a kertben nagyobb bokrok alatt. A törzs egy nagyon jó karó, peldaul paradicsom nővénynek, azert elteszem, és tavaszal hasznos amikor újra ültettem a konyhakertet..

Itt van több gondolat erröl:
    http://www.humusz.hu/hirek/karacsonyfa-barat-vagy-ellenseg/3687

Egyébként, ha már erről beszelünk, én sokkal fontosabbnak tartom, hogy az ajándékok, az időtöltés, és a evés-ivás legyen jobban átgondolt.

A zöld hajtás estén több ötletet gyűjtettünk össze, hogyan lehet szeretettet, időt, és odafigyelést \’ajándékozni\’, inkább, mint vásárolt dolgokat, pl. \’szolgáltatás\’ ajándékutalványt többen adnak (\”átvállalom a mosogatást egy hónapra\”, \”puccólom a cipőket\”, \”megmasszírozlak\”,..), sutit sutni, közös vacsi meghivót…

A 8ker-ben egy nagyon jó programot megszervezték – egy cserebere klubot: http://www.noltv.hu/video/2078.html

Schneider Gabi
    Felhasználó

Karácsonyfa alternatíva

…habár úgy halottam, olvastam, van már magyar többesszáma, ti. alternatívák, nézzetek utána, ha nem hiszitek el nekem. Van egy kis linkgyűjteményem, nézegessétek meg. Melyik a legtutibb?

Szerintem a legjobb:

Környezetbarát karácsonyfa: http://kartonjatek.blog.hu/2009/11/21/kornyezetbarat_karacsonyfa#c7762981 Náluk a többi karton játék is lélegzetelállítóan ötletes és szép.

És még:

Lázadó karácsonyfák: http://gyermekszoba.blog.hu/2009/11/26/lazado_karacsonyfak

Karácsonyfa a falon: http://gyermekszoba.blog.hu/2009/12/02/karacsonyfa_a_falon
    Ez gyönyörű!

Ezeket a tegnapi két Zöldhajás Klubot jelenlétével megtisztelő hölgynek ajánlom… Még ötlet?

Továbbá:

Már tegnap, a Zöld hajtás Klubban is elmondtam, kíváncsi vagyok, mit gondoltok erről:

Kedvenc angol magazinomban ( Country Living, British Edition) rendszeresen nyomon követem a legújabb zöld, bio-, öko-, fair trade gondolatokat. Náluk találkoztam vele, és nagyon szimpatikus volt, mivel én sem szívesen mondanék le a fenyőillatról az ünnepek alatt…
    Szóval, szoktunk krumplit, almát, répát enni. Azt termesztik, munkahelyeket teremtünk és tartunk el, ha helyi, magyar terméket vásárolunk. A karácsonyfának való fenyőket is munkásemberek telepítik, gondozzák és tisztes megélhetésük lehetne ebből, ha fair trade elvekhez méltó módon lehetne ezekhez hozzájutni. Azután becsületesen komposztálni ezeket a fácskákat. Szerintem…
    Ti mit gondoltok erről?
    Üdv,
    Schneider Gabi

tracey
    Felhasználó

Na, szerintem ebben nagyon jó ötleteket lehet találni! A cikk erről szól, mennyi hulladékot okoz a karácsonyfa, és más országokban, hogyan kezelnek ezt a problémát, pl:

\”Lengyelországban kialakult gyakorlat, hogy január 6. után a kistérségekben és településeken a házak elé kitett vagy egy útszélen összegyűjtött karácsonyfákat az utcán, a helyszínen aprít egy mobil gép. A „zöld aprítékot” gyűjti össze a helyi önkormányzat vagy családi vállalkozó, majd ezt fűtőanyagként hasznosítják a helyi intézményekben. \” Nem lehet biomassza kazánnal fűteni a Kos Iskolát?

http://www.agroinform.com/aktualis/?act=showItem&id=3620

Szeghi Gábor
    Felhasználó

Sziasztok!

Egyetértek Gabival. Engem a műfenyőtől kiver a víz. Mivel a Karácsonyra kivágott fák többsége erre a célra létesített ültetvényekről való, és begyűjtésük is megoldott, én nem látom rossznak a helyzetet.
    A begyűjtött fákat elégetik, ami persze szén-dioxidot termel. A mai magyarországi álláspont szerint a fa megújuló energiaforrás, fával tüzelni elvben jobb, mint gázzal. Persze a komposztálás még jobb megoldás.
    Idén nálunk a karácsonyfa nagy valószínűség szerint a kertben éldegélő Zoárd lesz. Egyébként már több karácsonyfa túlélte környezetünkben a kiültetést.

Az viszont már bosszantó (de úgy tűnik csak nekem), hogy megjelenik a \”fekete autó\” egy faluban, és másnap kivágnak egy 40 éves fenyőt a falu közepén. Minek az oda, csak rondítja a faluképet. Kell az országimázs miatt a parlament elé. És még hozzáteszik, hogy milyen jó fejek voltak, mert nem az óvoda udvaráról vették ki a még szebb fát.

Csapandi
    Felhasználó

Sziasztok!

Idén karácsony most más lesz mint eddig. Elköltöztünk a szülőktől. Ha pedig saját kis kuckónkban lakunk, akkor a karácsonyhoz – legalábbis a mi ünnepi hagyományainkhoz _ hozzátatrtozik a karácsonyfa is. DE! A nagy dilemma, ahogyan azt többen is megírtátok, hogy milyen is legyen. Nagyon hajlok a műfenyő felé, mert ugye azt \”csak egyszer kell megvenni\” felkiáltással nagyon környezettudatosnak mondják sokan. De mi lesz vele, ha az évek során elhasználódik és a szemétbe kerül… műanyag és mint tudjuk az igen lassan tűnik el a nagy körforgásban…
    A másik nagyon jó ötlet szerintem a visszaváltható fenyő. Ezzel csak annyi kétségem van, hogy nem vagyok benne biztos, kibírja-e a lakótelepi szoba klímáját. Erről is számos tanulmány született, hogy a visszatelepített fák közül mennyi maradt életben a fűtött lakásokban kapott \”hősokk\” után…

Ajándékozás terén mi mindig is saját készítésű apróságokkal leptük meg a családot. Volt olyan év gyerekkorunkban, hogy verseket tanultunk meg és a tesóimmal előadtuk őket, később furulya kísérettel énekeltünk… szerintem nagy sikerünk volt. 😀 Ma már persze, felnőtt fejjel nem biztos, hogy kiállnék a család elé, ezt meghagyom a gyerekeknek… Idén a nagyszüleinknek egy fotóalbumot készítünk, amúgy is nagyon felkapott lett most a \’scrapbook\’-ozás.
    Anno a középsuliban volt egy olyan tanárunk, aki kikötötte, hogy csak saját készítésű ajándékot adhatunk az osztálytársainknak, Szerintem ez egy nagyon jó ötlet volt. Ebben az elanyagiasodott világban… Persze ilyenkor jön az, hogy \’én nem vagyok ügyes\’ meg \’nekem nem sikerül\’. Szerintem a kreatív boltok erre is nagyon sok variációt kínálnak olyan készletekkel, amit az útmutató alapján össze lehet rakni, legyen az bármi. Ha szeretettel készítjük, akkor az mindennél többet ér…
    Szép napot!

Werbőczy
    Felhasználó

A fehér fagyöngy gyógynövény (tea ingadozó vérnyomásra) :-))

Sági Zenina
    Adminisztrátor

Tracey is írta az ilyen jellegű ajándék ötleteit. Én egy adventi naptárról hallottam gyerekeknek ilyesmit: annyi mese aznapra, amennyit csak akar, egy közös focizás apával, hátvakirgászás, stb.

A kézműves ötletek is jók. Itt is van pár, http://wekerletelep.eu/forum/49 de tök jó lenne, ha mindenki bedobná a saját ötletét (oda feltenné új témaként, akár képpel, útmutató megtalálható ott), hogy minél többől lehessen válogatni.

Mi egyébként a család felnőtt tagjaival és a barátokkal 1000-2000 Ft-os összeghatárt írtunk elő. Csak apróság: ki mit szeret. Meg ilyenkor lehet ínyenc ételeket (amiket amúgy nem). Én nagyon szeretek antikvár könyveket is venni, ajándékozni.

Sági Zenina
    Adminisztrátor

szedtétek le??? Sajnos elég sok fagyönygy nő a fákon. Most, hogy eltünt a lomb jól látszik. Ma néztem pont a Bercsényi utcai ostorfasoron, emlékeztem a karácsonyfa pótló ötletre. De olyan magasan nőnek, hogy kizárt a beszerzés.

10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 10
  • Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.