Önkéntesek bálja

Kezdőlap Fórumok Fórum Wekerlei csevegő Önkéntesek bálja

• This topic is empty.
7 bejegyzés megtekintése - 1-7 / 7
  • Szerző
    Üzenetek
    Lechner Gábor
    Felhasználó

Önkéntesek bálja

Lechner Gábor
    Felhasználó

elnézést kérek, hogy csak most írtam meg, de az elmúlt hetem nagyon zűrös volt. + be jött egy kis influenza is a képbe, így még most 38 fokos lázzal, de megírtam.

ha valami hülyeséget írtam volna, akkor azt a láznak tudjátok be.

\”Elämä on ihmisen parasta aikiaa.\”

Lechner Gábor
    Felhasználó

Önkéntesek bálja, avagy prömiér Wekerlén.

Számos olyan misztikusnak mondható filmet ismerhet a mozi szerető közönség, melyben tök idegen embereket hoz össze a sors, és még a happy end előtt kiderül, hogy valami mégiscsak összeköti őket. Ilyen több éves-és részes film forog itt a telepen is. Csak ezt nem az Élet rendezte, és nem a Sors volt a producere. Hanem mi. Azon szereplői ennek a monumentális alkotásnak, akiknek a közös jegyük nem más, mint az az önkéntes munka, amit több éve folytatnak azért, hogy ezzel is építsék Wekerle hírnevét. Az ő estjükről szól ez a nem hivatalos- és egyben nem valós filmleírás.

Alkotás hivatalos címe: Önkéntesek bálja, wekerlei kooprodukciós buborékmentes szappanopera.
    Hossz: szabadidőből vett számos hét, sok óra.
    Premier – és egyben utolsó – bemutatója: Február 13. szombat. 18 óra.
    Bemutatás helyszíne: Közösségi Ház
    Írta, rendezte, zenéjét szerezte, stb.: önkéntesek
    Főbb szerepekben: a Művelődésszervező, aki szabad idejében is művelődést szervez kicsiben a telepen; az Informatikus, aki a sátorépítés vezéregyénisége; a Diák, akinek hobbiból szintén a sátorrészek nőnek ki a kezei közül; az Irodavezető, ki a régi wekerlei képek megszállottja, és még nagyon sokan mások.

Történetünk valós eseményeket dolgoz fel. A benne szereplő alakok, történések nem mindig a fantázia szüleményei, a valósággal való bármilyen egyezés nem csupán a véletlen műve.

2010. Február 13. Esti harangszó, a napok töredék percei. Szentmisére hívnak.

A templom melletti, nem is olyan elhagyatott Közösségi Ház szép lassan benépesül. Vendégei alig-idegen ismerősök. Beszélgetések foszlánya hallatszik. Körbeköszöntések. Szívélyes üdvözlések. Valahogy mindenki ismer mindenkit. És tudják, miért vannak itt. Mert ez nem egy Lőrincz L.-regény. A filmtekercs nem áll le. Mert be sem fűzték a felvevőgépbe. Helyette lágy népzene szól. Aztán szép lassan elhalkul az is. Kezdődik a misztikusnak nem mondható előadás. Pedig valaki a fényt is lekapcsolta. De az első halott elmarad. Nem is kell. Inkább pergő film a nem igazi filmben. Etűd a Centenáriumról. A telep és a 2008-as év. Az Alkotó egy köztünk élő és tevékenykedő társunk. Szereplői pedig itt ülnek. Meg is kezdődik a székek közt a sustorgás. Amikor megjelennek a tévékép ernyőjén. (Mj.: Feltehetően a filmbéli önkéntesek előnytelen frizuraviselése az oka az élő suttogások megerősödésének. Bár ez sajnos statisztikailag nem kimutatható.)

A film után az Elnök kér szót. Sejtelmes, rejtélyes foszlányok nélkül. Beszél a centenáriumról. Az itt élő és összefogott önkéntesek társadalmi erejéről. A jövőről. A 2010-es év legnagyobb projektjéről. A miatta a Hungária útra költöző Székelykapu Napokól. (Ha minden jól megy.) És a több mint 80 idei programról. Ami önkéntesek nélkül nem volna az, ami.

Aztán hirtelen elhallgat. Csend lesz. A kinti hómennyiségben is megáll az olvadás. Talán a fagypont miatt? Csend van. Aztán folytatja. Csend volt. Már elmúlt. Egyéniségről beszél. Egy wekerlei fogalomról. „KOZMA ÁGIRÓL”, így nagybetűkkel, ki nyugdíjba ment. Kedvességéről, emlékezetéről, munkabírásáról… Elnémul. Talán tudja. Mert mi tudjuk. Tudjuk, hogy igaza van. Hogy Ő ilyen. „Kozmaágis” Mert ő egy fogalom.

Majd mindenki egy felé fordul. És valaki feláll. Kezében írott, félfamentes A4-es papír. A suttogás megint erősödik (talán újra a hajvise…, na, mindegy, hagyjuk). A Hölgy az önkénteseket méltatja. „Gondoljuk csak meg, ki az a bolond, aki a mai világban ingyen dolgozik másokért, aki úgy használja saját autóját, mobiltelefonját, hogy tudja, annak költségeit nem téríti meg senki. Mitől van ez az önzetlenség ezekben az emberekben? Élhetőbb világot szeretnének maguk körül.”. Szavai visszhangoznak. A wekerlei Ekho.

Jöhet a 2. felvonás. A Szószóló átveszi az irányítást. Elsőként a Zongorista Dáma és a Népművelő Gitáros játssza el Bereményi Géza és tavaly elhunyt Cseh Tamás dalának hű parafrázisát Budapestről. És a benne élő emberekről. Majd a Fiatal Mesemondó hoz egy székely magvas mesét a királyfiról, aki a halhatatlanságot keresi. Őt követi a Leány Fuvolával, akit a Zongorista Dáma kísér. Álom után címe darabjuknak Faurétól. Így alvás előtt. Majd újra jön az Elnök. Egy bukovinai székely levéllel. Benne egy pajzán kis mesével. Az Elnök magyar hangja: Sebestyén István bukovinai székely népművész és mesemondó. Playbackról szó sem lehet és nincs is. Utána ismét zene szól. Fekete pillangó repül fel a magasba a dallam szárnyán, az Omegától. Ének nélkül. Helyette fuvolával és zongorával. Majd a fúvos hangszert pengetős váltja fel. Jöhet a Budapest átírat következő része. A 2 dallam között választ kapunk, „Hogy mi a legjobb dolog Wekerlén?” kérdésre. Felolvassa a Tanító, lejegyezte, gondolataival látta el: Halmos Kata.

Nem igazi filmünk végére megérzi a kedves néző- jelen esetben olvasó – az önkéntesség lényegét, ami nagyon egyszerű: ezek az emberek szeretik a lakóhelyüket. Szebbé és jobbá szeretnék tenni. És ezért nem kérnek semmit.

Nem igazi filmünk záróképein az összegyűlt önkéntesek kéz a kézben éneklik el Wekerle indulóját. Meg van tehát a boldog vég is. És még rejtélyes dolgok sem történtek. Vagy ki tudja?

Forgatókönyv: Lechner Gábor

Sági Zenina
    Adminisztrátor

Kedves Gábor!

Én kérek elnézést, kicsit formáztam rajta (jó így?). Nagyon tetszett a stílus és a tartalom. Köszönjük a beszámolót. Sajnos nekem el kellett jönnöm az első óra után, jó az összefoglalót olvasni. Szereztem pár képet, de ha van még valakinél, küldje csak bátran, felteszem. (Ha lehet, kis méretű képeket kérnék…)

Üdvözlettel,
    Zenina

anitak
    Felhasználó

Nagyon szép írás!

Viló János
    Felhasználó

Köszönöm Gábor! Nagyon jó. Kár, hogy fórum témaként került fel, az esemény és az írás címlapot érdemelt volna.

V.J.

Lechner Gábor
    Felhasználó

Igazán nincs mit. És rényleg jobb lett így megformálva, mint ahogy én csak egyszerűen beraktam ide 🙂

\”Elämä on ihmisen parasta aikiaa.\”

7 bejegyzés megtekintése - 1-7 / 7
  • Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.