Pite, felfújt, gesztenyés réteges

Kezdőlap Fórumok Fórum Receptek egymás között Pite, felfújt, gesztenyés réteges Pite, felfújt, gesztenyés réteges

Sági Zenina
Adminisztrátor

Az elmúlt pár hét újdonságait gondoltam közzétenni. (Érdekes, hogy folyton csak sütikről írok…)

A legrégebbi egy Körtés pite lett. Volt 4-5 szem éretlen körtém (mert azt mondta ugyan az árus a piacon, hogy kemény – sebaj, mi azt szeretjük – de azt nem, hogy ehetetlenül éretlen), így azokat akartam felhasználni. Megfőztem hát kompótnak, néhány alma társaságában (közepes méretű kockákra vágva, cukorral, citrommal, fahéjjal, szegfűszeggel). Aztán készítettem pite tésztát:
Irgalmatlanul sok margarin (asszem egy kocka Rama), liszt (40-50 dkg), só, kicsi hidegvíz vagy tej és némi cukor felhasználásával, gyors modulatokkal, hogy ne olvadjon meg nagyon a margarin tésztát gyúrtam. A forma aljára és oldalára lapogattam a tészta 2/3-át, azt negyed órát elősütöttem (addig a maradékot hűtőbe kell tenni!). Amikor \”kész lett\” alulra kentem egy kis szilva lekvárt, rá egy kis darált diót, végül a lecsöpögtetett kompótot és rá a maradák tésztát. Villával megszúrkáltam, tetejét tejjel megkentem és 40 percet üdült a sütőben 180 fokon. Miután megsült csak rövid ideig volt szemlélhető, igen hamar elfogyott…

A második nekifutás egy Gyömbéres csoki felfújt volt. Vaníliafagyival. Hmmm. Az a típusú desszert, ami kívül sült, belül folyós. Nyami.

190 g 70%-os étcsokoládé (mi Szerecsenből készítettük)
55 g vaj
5 db tojássárga
5 db tojásfehérje
kb. 1 teáskanál friss reszelt gyömbér
8-10 g simaliszt (BL55)
apró csipet só ízlés szerint

Először vajazzuk ki a formákat (praktikus a felfújt gyűrű, de az nekünk nincs, így muffin formában készültek) és lehelet vékonyan hintsük ki liszttel. A sütőt melegítsük elő 240 fokra. A csokoládét, és a vajat egy edénybe tesszük és megolvasztjuk (lehet tökölni a gőz föltt, de simán takarékon is meg lehet olvasztani odaégés nélkül) mi tettünk bele két evőkanál cukrot is és nem lett édes…. A tojásokat kettéválasztjuk. Ha vajas csoki lehűlt belekeverjük a tojássárgát és gyömbért (mi a kicsik miatt hagytunk pár natúrt is). A tojásfehérjét lágy habbá verjük, majd keverjük a csokis alapba egy fakanállal. Végül a lisztet is hozzáadjuk, elkeverjük benne, és a formákba adagoljuk (elég 3/4-ig tölteni). Sütőbe tesszük, és légkeverés nélkül pontosan 5 percig!!! sütjük 240 C-on, majd 1 percig hagyjuk állni az asztalon, azután forrón tálaljuk.
Nagyon komoly! Jól illik hozzá könnyű, nem túl édes vanília vagy tejszín fagyi.

A harmadik cucc a napokban készült egy egy éve röttyögetett mirelit gesztenyemasszából:

Kerek üvegforma aljára törtem kekszet (a háztartási nem alkalmas, inkább Győri típusú jó, de kevésbé édes, vagy digestive szerű pl. zabfalat) Ráöntöttem egy megfőzött vanília pudingot, arra a habtejszínnel kikevert gesztenyét egyengettem, legvégül pedig csoki következett. Kétszer csináltam, először lágyabb krém volt (choco-choc forró csoki porból étcsokival dúsított krém) másodjára Szerecsenből, vajjal, cukorral, kis tejszínnel alkottam mázat. Utóbbi a hűtőben ropogóssá keményedett. Emberemnek az első, nekem a második verzió jött be inkább. A harmadik alkalommal dupla puding és gesztenye töltettel fogom csinálni. Kirobbanó siker volt. Magam is meglepődtem. Sajnos kép nincs.