A fákról

Sági Zenina
Adminisztrátor

Kedves Nagypesti!

Szeretnék néhány észrevételt tenni a bejegyzésével kapcsolatban. Én nem vagyok WTE tótumfaktum 🙂 és szakember sem vagyok, de a véleményemet én is szívesen megosztom. A nagy kérdés az, hogy Ön az indokokra kíváncsi, és hajlandó-e elfogadni ésszerű érveket, avagy csak morogni és puffogni, hazugságról, skandallumról kiáltani akar. Ezt persze döntse el Ön.

2007 óta eltelt néhány év, ami alatt bizony a fákat érheti betegség, viharkár, száradás. Emelett új technikai eszközöket is alkalmaznak azóta diagnosztikára, amivel a kívülről egészségesnek tűnő fákról kiderülhet, hogy bizony belül betegek, nagy szélben, viharban veszélyessé válhatnak (láttunk már ilyet, és ha Önre, vagy rokonaira dőlne a fa, gondolom nem a fát védené…)
Az alábbi link csatolmányaként talál egy részletes listát, hogy melyik fát miért kell kivágni, és milyen növényeket ültetnek helyettük (szám és fajlista). Ebben 103 db. fa kivágásáról van szó, nem tudom a számbeli különbség okát.
http://wekerletelep.eu/node/691

Nem érdemes egy erdőt és egy közteret (parkot) összehasonlítani. Egész más a cél, a funkció és a működés. Mások a körülmények és a mikroklíma. Egy erdőben elörgedhet a fa és kidőlhet (ha olyan típusú erdőgazdálkodást folyatatnak!), de egy közparkban ez nem történhet meg. Azt hiszem ez bővebb magyarázatra nem szorul.

Számos olyan magonc van a téren, ami tulajdonképpen gyomfa. Ezek problémája, hogy ott nő, ahol akar, tönkretéve a talajt és a térrendezést. (Ismét hangsúlyoznám, hogy egy köztérről-közparkról beszélünk, aminek számos funkciója van, többek között a pihenés, rekreáció, vagy épp helyi látványosságként kell szolgálnia, így nem mindegy, hogy hogyan néz ki a tér. Ez nem egy erdő.) A szabadon növő magoncok esetében gond lehet, hogy túl sűrűn nőnek, így egymást gyengítve idővel kiszáradhatnak, kidőlhetnek, ismét veszélyforrást jelentve. Azonfelül rondák. Szerintem.

A szürke betontól való félelmét megértem, ugyanakkor kismamaként a babakocsival nagyon sokszor kínlódom a vacak terepen, széttöredezett köveken, mély sóderben. Ha megnézi a terv képét itt: http://wekerletelep.eu/megujulo_wekerle
akkor láthatja, hogy nagyon nagy füves és zöld felület marad, nem lesz szürke beton-aszfalt a tér nagyrésze. Azt viszont be kell valljam, hogy a szökőkúttól kissé tartok, illetve az azt körbevevő kőrésztől (az ilyen tereket én ridegnek találom. Ettől még nem puffogok, mert nem vagyunk egyformák. A gyerekeim imádni fogják, azt tudom, és rendezettebb összkép lesz, mint most).

A terveket olyan építészekkel együtt készítették el, akiknek szívügye Wekerle és nem tönkre tenni akarják. Gondolja végig, hogy amit ír, az ilyen szándékot feltételez. Ennek mi értelme volna?

Utolsó észrevételem a WTE-vel kapcsolatos. A Társaskör olyan egyszerű emberekből áll, mint Ön vagy én. Akiknek fontos Wekerle. Szánunk a szabdidőnkből, energiánkból arra, hogy tegyünk a telepért. Nagyon különbözőek vagyunk, de ki-ki tehetsége és hozzáértése szerint tesz hozzá a közérdekhez. Ingyen. Nincs csurranó-cseppenő lé, mint amit feltételez. Sőt, gyakran vannak nehézségek is. Ha Önnek is fontos az ami a telepen történik, és nem tetszik egészen az, ami folyik, jöjjön és csatlakozzék. Várjuk a konstruktív kritikákat, segítse munkánkat, tegye bele véleményét, hozzáértését. Tegyen Ön is Wekerléért!