Ablakok

Sági Zenina
Adminisztrátor

Kicsit bonyolult ez az ablak kérdés itt Wekerlén. Van egyszer a külön Wekerléről szóló szabályozás, amelynek a 3.1./b. pontja szerint \”a nyílászárók csak fából készülhetnek. A tetőtéri ablakok kivételével csak az eredetivel azonos méretű, formájú és tagolású, spalettás ablak helyezhető el. Szerkezeti átalakítás, vagy csere esetén a külső méreteket, az eredeti szerkezeti kiképzést, az üvegosztásokat, a homlokzati takaró- és díszítőléceket, spalettákat az eredetivel megegyező módon kell kialakítani. Műanyag, vagy fém nyílászárókat tilos beépíteni.\”

Nekem ez, hogy az eredeti szerkezeti kiképzés, laikusként azt jelenti, hogy a gerébtokos megoldást kell meghagyni. Meglehet, hogy félreértem, mert hiszen valamelyik iskola, most pedig a gyerekház is europrofil ablakot kapott (mégha fából készült is a fura, műanyag hatású festék alatt). Ezzel egy időben az önkormányzat nem adott támogatást fa eredetivel egyező osztású, méretű europrofil ablakra, csak és kizárólag kapcsolt gerébtokosra. Amiről azonban többen kifejtettük a véleményünket itt, hogy kényelmetlen, nehezen használható, nem biztonságos és marha drága, míg nem hordoz olyan esztétikai többletet (szerintünk), ami miatt mindenképp ragaszkodni kellene hozzá. Ez a rendszer és szabályozás épphogy nem segíti elő azt, hogy ez emberek ne suttyomban cseréljenek ronda műanyagra. Mivel a szabályozás és a támogatási rendszer szerint építési engedély köteles a nyílászárócsere, csak a méreg drága duplabalak tehető be, így inkább illegálisan beteszik az olcsó, kényelmes műanyagot. Sajnos. Szerintem ilyenkor jön az, hogy a jó szándék rosszabbat tesz. :-/

Ehhez jön pluszban, hogy a Wekerle újságban több oldal szólt arról, hogy miért is jó (kell) a gerébtokos ablakokat megőrizni és felhasználni (illetve ide is felkerült a WTE által indított vagy felkarolt \”A ház szeme\” projekt). Most itt állunk a műemlékvédelem alá helyezés küszöbén. A műemlékvédelmi törvény annyit mond a nyílászárókkal kapcsolatban, hogy a jellegét kell megőrizni (amire pl. szerintem az europrofil ablak is tökéletesen alkalmas, de nem csak szerintem, hanem bizonyos építészek szerint is…), Ugyanakkor az újságba író műemlékvédelmis hölgy csak a gerébtokost fogadja el. Innentől én félek a műemlékvédelmi státusztól…

Tehát összefoglalva ablak ügyben nagy az ellentmondás:
törvény, helyi szabályozás, főépítész által átvett önkormányzati épületek ablakai, önkormányzati támogatási rendszer, WTE + műemlékvédelmi szándék, lakossági elvárások (lásd feljebb).

No ennyi, nem röviden. És a félreértések elkerülése végett: ez a magánvéleményem. A WTE teljesen támogatja a műemlékvédelem álláspontját: itt (http://wekerletelep.eu/ablak_cikk) olvasható Nagy Attila érvelése, a Wekerle újság itt is elérhető számában az említett cikk a témában, illetve ezen a linken http://wekerletelep.eu/ertekmegorzes olvashatóak a program részletei.